wypadeksamochodowy.com.pl

wypadeksamochodowy.com.pl – motoryzacja, transport, praca

Kupiłeś samochód
Motoryzacja

Kupiłeś samochód? Dowiedz się, co dalej!

Stało się, masz nowy samochód! Nie możesz doczekać się pierwszej jazdy. Jednak samo nabycie pojazdu to nie wszystko. Jakie czekają Cię obowiązki związane z kupnem samochodu? Do jakich urzędów będziesz musiał się udać? Tym razem przyglądamy się formalnościom, urzędom i wypełnianiu papierków!

Bez względu czy kupiłeś samochód używany, czy nowy prosto z salonu, nie unikniesz niektórych formalności. Najważniejsze z nich to zarejestrowanie samochodu i wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Co jeszcze Cię czeka? Kupiłeś samochód – i co dalej? Zajrzyj na stronę https://klaro.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/sprzedaz-samochodu/ 

Wydział Komunikacji – rejestrowanie samochodu

Jako nowy właściciel samochodu musisz udać się do Wydziału Komunikacji, aby zarejestrować samochód na siebie. Zależnie od miejsca zamieszkania czeka Cię wizyta w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta (miasto na prawach powiatu) lub urzędzie dzielnicy w przypadku Warszawy. Warto pamiętać, że musisz to zrobić w ciągu 30 dni od zakupu samochodu. 

Co musisz zabrać ze sobą do urzędu? 

 • Wniosek o rejestrację pojazdu – znajdziesz go w urzędzie lub w internecie.
 • Dokument tożsamości.
 • Umowa kupna lub faktura VAT za zakup pojazdu (dowód własności).
 • Karta pojazdu (jeśli auto ją posiada).
 • Potwierdzenie dokonania opłat.
 • Zaświadczenie ze Stacji Kontroli Pojazdów o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeśli samochód jest używany).
 • Dotychczasowe tablice rejestracyjne (w przypadku samochodu używanego).

Ostatnie dwa punkty nie mają znaczenia przy rejestracji nowego samochodu. Oczywiste jest, że auto z salonu nie ma jeszcze nadanych numerów rejestracyjnych. Również jego pierwszy przegląd wymagany jest dopiero po 3 latach. Natomiast w przypadku samochodu używanego niezbędne jest wykonanie badania technicznego, które kosztuje 99 zł. 

Należy także pamiętać, że jeśli samochód ma kilku współwłaścicieli, to każdy z nich musi być obecny podczas rejestracji pojazdu i odbiorze dowodu rejestracyjnego. Aby uniknąć wspólnej wizyty w urzędzie, współwłaściciele mogą udzielić pełnomocnictwa jednemu z nich. 

Rejestrowanie pojazdu – opłaty

Niestety wizyta w Wydziale Komunikacji wiąże się także z opłatami. Dla właściciela pojazdu, którego nie interesują indywidualne tablice, całkowity koszt rejestracji wynosi 180,50 zł. Co dokładnie składa się na tę kwotę?

 • Tablice rejestracyjne – 80,00 zł.
 • Dowód rejestracyjny – 54,00 zł.
 • Nalepka kontrolna – 18,50 zł.
 • Nalepka legalizacyjna – 12,50 zł.
 • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł.
 • Opłata ewidencyjna – 2,00 zł.

Jeśli właściciel samochodu zdecyduje się na indywidualne tablice rejestracyjne, to całkowity koszt wzrośnie do 1100,50 zł – same “blachy” kosztują w tym przypadku 1000 zł! Należy także pamiętać, że o dodatkowej opłacie w wysokości 500 zł, którą należy wnieść na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jeśli samochód nie był wcześniej zarejestrowany w Polsce i został sprowadzony zza granicy przed 1 stycznia 2016 roku.  

Urząd ma 30 dni na wykonanie procedury rejestracji pojazdu. Kierowca otrzyma smsa z Wydziału Komunikacji z terminem odbioru dokumentów i ewentualnych tablic. W czasie tych 30 dni właściciel może korzystać z samochodu, ponieważ otrzymał czasowe pozwolenie i tablice rejestracyjne. 

Ubezpieczenie OC – obowiązek każdego właściciela auta

Bez aktualnego ubezpieczenia OC nie można jeździć samochodem. Kary za jego brak nakładane są przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i mogą sięgnąć nawet 5200 zł w przypadku samochodów osobowych. Wysokość opłaty karnej zależna jest od czasu przerwy ubezpieczeniowej. Szczególnie na tę kwestię powinni zwrócić uwagę kierowcy, którzy kupili używane auto. Dlaczego?

Zakup samochodu pozwala na kontynuowanie ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela. Należy jednak pamiętać o dwóch kwestiach z tym związanych. Po pierwsze taka polisa nie zostanie przedłużona automatycznie i wygaśnie po wyznaczonym terminie. Po drugie ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki, czyli podnieść lub obniżyć jej wysokość, jeśli uzna, że zwiększyło się lub zmniejszyła ryzyko spowodowania szkody przez nowego właściciela.

Część właściciel rezygnuje z poprzedniej polisy i szuka tańszego ubezpieczenia OC na https://klaro.pl/kalkulator-oc/. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć ewentualnej rekalkulacji i pozwala na znalezienie oferty w korzystnej cenie. 

Wyposażenie samochodu – bezpieczeństwo na drodze

Każdy samochód powinien być wyposażony w trójkąt ostrzegawczy na wypadek awarii na drodze. Niezbędna jest także gaśnica – jej brak jest karany mandatem w wysokości 500 zł. Pojazd bez gaśnicy nie przejdzie badania technicznego. 

W Polsce nie ma obowiązku wożenia w samochodzie apteczki i kamizelki odblaskowej. Jednak są to bardzo przydatne rzeczy, które mogą uratować życie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów. Podczas awarii samochodu osoba w odblaskowej kamizelce jest zdecydowanie lepiej widoczna. Warto więc pomyśleć o tych elementach wyposażenia, nawet jeśli nie są obowiązkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.