Zderzak cenniejszy, niż kręgosłup?

Listopadowy poranek, do kancelarii wchodzi klient, dzierżąc w dłoniach kawałek żelastwa. Okazuje się, że to zderzak od uszkodzonego w wypadku auta, wyceniony przez ubezpieczyciela niżej, niżby chciał jego właściciel.

Zderzak zderzakiem, ale jego pan już na pierwszy rzut oka wygląda na chorego. Jesteśmy prawnikami, a nie lekarzami, więc diagnozować go nie będziemy. Po chwili jednak zwyciężają opiekuńcze uczucia obecnych pań i delikwent zostaje zmuszony do pójścia na badanie. Wraca po dwóch godzinach, bogatszy o zdjęcia RTG, z których wynika co? Ano parę złamanych żeber i skręcenie kręgosłupa, nie mówiąc o „drobiazgu” w postaci krwiaka na pól pleców. Jednym słowem stan właściciela jest tragiczny, a zderzak – wygląda na to, że jednak przeżyje.

Dlaczego tak rzadko zgłaszamy się do firm ubezpieczeniowych po odszkodowanie za szkody na zdrowiu?

Najczęściej występujemy o odszkodowanie za uszkodzone auto, robimy to automatycznie, bo nauczyliśmy się już korzystać z polis OC. Jednak powinniśmy pomyśleć także o zdrowiu, bo w większości wypadków ponosimy trwałe szkody na zdrowiu, czasem nawet o tym nie wiedząc. Dlaczego tak pieczołowicie zajmujemy się uszkodzonym zderzakiem, a lekceważymy własny kręgosłup? Chodzi o to, aby równie odważnie korzystać z polis OC, jeśli chodzi o szkody zdrowotne, to nasze prawo i nie należy tu odpuszczać.
Myślimy, że szkoda jest wtedy, kiedy jesteśmy poważnie ranni, krew się leje, przyjeżdża pogotowie … Tymczasem najczęstszym urazem powypadkowym jest uszkodzenie kręgosłupa, którego skutki mogą wystąpić nawet kilka lat po wypadku. Dlatego nawet przy niewielkiej kolizji, stłuczce warto zrobić badanie kręgosłupa, bo w większości wypadków badanie wykazuje uszkodzenia!

A nasz ulubiony „pan od zderzaka” dostał odszkodowanie w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych i wyleczył wszystkie urazy.
Oczywiście na koszt ubezpieczyciela.

Autor: Iwona Skrzypczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *