Talanx kupuje Wartę od KBC za 770 mln euro

Niemiecka firma ubezpieczeniowa Talanx osiągnęła porozumienie z belgijską grupą KBC w sprawie kupna polskiej firmy ubezpieczeniowej Warta SA

Talanx kupi 100 proc. akcji polskiego ubezpieczyciela. Umowa opiewa na 770 milionów euro – poinformowała belgijska grupa. Transakcja ma być sfinalizowana w drugiej połowie 2012 roku.

W grudniu ubiegłego roku Talanx International i Meiji Yasuda Life wezwali do sprzedaży 100 proc. akcji Towarzystwa Ubezpieczeń Europa za 193 zł za akcję.

Należący do Leszka Czarneckiego Getin Holding sprzeda tym firmom 50 proc. plus jedną akcje TU Europa. W wyniku tych transakcji powstanie druga co do wielkości grupa ubezpieczeniowa w Polsce.

KBC było zmuszone do pozbycia części swoich aktywów – taki był warunek Komisji Europejskiej, która wyraziła zgodę na to, by w czasie kryzysu belgijski rząd przekazał KBC 7 mld euro.

W lipcu ubiegłego roku Grupa KBC otrzymała zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie zmian do planu strategicznego z 2009 roku. Polegały one na zamianie planowanej oferty publicznej mniejszościowego pakietu akcji czeskiego banku CSOB i węgierskiego banku K&H na sprzedaż polskich spółek zależnych – bankowej i ubezpieczeniowej – Kredyt Banku i Warty, a także na sprzedaż lub wcześniejsze umorzenie instrumentów finansowych takich jak ABS i CDO.

– Zbycie naszych polskich aktywów pozwoli nam przekształcić się w mniej złożoną, bardziej ukierunkowaną grupę, zachowującą korzyści wynikające ze skali prowadzonej działalności – mówił prezes KBC Jan Vanhevel.

Źródło: wyborcza.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *