wypadeksamochodowy.com.pl

motoryzacja, transport, praca

lusterka elektryczne
Motoryzacja

Lusterka elektryczne kontra ręczne: zalety i wady obu rozwiązań

Lusterka wsteczne to proste, ale niezwykle przydatne urządzenia. Ich zasada działania jest banalnie prosta. Lusterka wsteczne po prostu odbijają widoczny za samochodem obraz w taki sposób, aby kierowca mógł zobaczyć co się za nim dzieje, bez obracania głowy. Pomysł ten jest na tyle prosty, że już w zasadzie pierwsze samochody były wyposażane w lusterka, choć w ich przypadku osiągane prędkości były na tyle małe, że lusterko było raczej gadżetem podnoszącym prestiż właściciela maszyny, a nie czymś, co przydawało się podczas jazdy. 

Historia lusterek samochodowych

Pierwszym przypadkiem wykorzystania lusterek samochodowych w sposób, jaki można by opisać jako praktyczny, były wyścigi Indianapolis 500 z 1911 roku. Wtedy to amerykański kierowca Ray Harroun zamontował takowe w swojej wyścigówce i zdobył dzięki temu przewagę nad konkurentami. Kierowcy szybko docenili przydatność tego rozwiązania, przez co lusterka stały się powszechne i w praktycznie niezmienionej formie były montowane w samochodach do lat 80. XX wieku. Wtedy to pojawiła się pierwsza innowacja w dziedzinie lusterek samochodowych, którą były lusterka sferyczne. Następnie pojawiły się jeszcze lusterka asferyczne, które łączyły zalety starszego i nowszego rozwiązania, ale na tym w zasadzie skończyła się faza rozwoju tej prostej technologii. 

Producenci samochodów chcieli jednak wprowadzać w swoich produktach nowości, które miały przyciągać klientów i wpadli na pomysł, aby lusterkami bocznymi nie sterować ręcznie, ale elektrycznie. To usprawnienie ma oczywiście swoje zalety. Najważniejszą z nich jest możliwość ustawienia lusterka po stronie pasażera bez konieczności proszenia kogoś o pomoc czy gimnastykowania się sięgając na drugą stronę samochodu.

Wady lusterek elektrycznych

Zastosowania elektrycznego sterowania ma też jednak swoje wady. Podstawową jest fakt, że zastosowanie elektrycznego sterowania skomplikowało cały element, przez co ryzyko awarii wzrosło. Taka awaria może być niestety problematyczna, ponieważ może doprowadzić do sytuacji, w której wyregulowania lusterka będzie niemożliwe. Jeśli więc jesteś jedynym kierowcom swojego samochodu i nie musisz ciągle regulować lusterek, to może się okazać, że tradycyjne rozwiązanie będzie dla ciebie lepsze.

Materiał zewnętrzny