wypadeksamochodowy.com.pl

motoryzacja, transport, praca

rodzaje świateł w samochodzie
Motoryzacja

Rodzaje świateł w samochodzie i kiedy ich używać

Samochody są prawdopodobnie najpopularniejszym środkiem transportu XXI wieku, a zapisywanie się na kurs tak szybko jak zezwala na to prawo jest niemalże powszechną praktyką wśród współczesnej młodzieży. Przed egzaminem należy nie tylko potrafić bezpiecznie prowadzić samochód i stosować się do zasad ruchu drogowego, ale również posiadać wiedzę na takie tematy, jak rodzaje świateł w samochodzie i ich zastosowanie. Właśnie to zagadnienie zostanie omówione poniżej. Zapraszamy do nauki z naszym artykułem!

Światła mijania i światła dzienne

Podstawowym rodzajem świateł samochodowych są światła mijania. Nie są one zbyt intensywne, ale za to każdy kierowca ma obowiązek włączać je bez względu na trasę, porę dnia, czy pogodę. W jakim celu używać świateł nawet w słoneczne popołudnia? Informują one innych kierowców o tym, że samochód jest na chodzie, a nie na przykład w trakcie postoju. Warto zaznaczyć, że modele wyprodukowane po roku 2011 mają zainstalowane światła do jazdy dziennej, nazywane potocznie światłami dziennymi. Są one zdecydowanie bardziej ekonomiczne, dlatego według prawa można stosować je zamiast świateł mijania od wschodu do zachodu słońca. Jest to jednak jedynie opcjonalne.

Światła drogowe

Po zmierzchu konieczne jest jednak przełączenie samochodu na światła drogowe. Ich zasięg jest znacznie większy, a wytwarzane światło intensywniejsze, dzięki czemu ułatwiają one jazdę nocą. Należy jednak pamiętać, że jadący z naprzeciwka kierowcy mogą nawzajem oślepiać się światłami drogowymi, dlatego gdy wymijasz samochód koniecznie je wyłącz! Lekceważenie tej reguły zwykle prowadzi do poważnych wypadków! Ponadto światła drogowe należy wyłączać również w terenie zabudowanym.

Kierunkowskazy

Kolejnym, bardzo ważnym rodzajem świateł są kierunkowskazy. Jednym z najczęściej popełnianych przez niedoświadczonych, jak i wprawionych kierowców błędem jest lekceważenie obowiązku uruchamiania ich przy każdym zakręcie. Przemierzając ulice sam jednak powinieneś zauważyć jak kierunkowskazy włączane przez innych kierowców ułatwiają Ci podejmowanie wszystkich decyzji za kierownicą. Używanie kierunkowskazów to nie tylko stosowanie się do przepisów prawa, ale przede wszystkim współpraca z innymi kierowcami i zapewnianie wszystkim wokół bezpieczeństwa podróży.

Światła awaryjne

Światła awaryjne, jak ich nazwa wskazuje, włącza się w przypadku awarii lub wypadku na drodze. Niestety w Polsce kierowcy mają zwyczaj używać ich też jako pozdrowienia lub podziękowania (na przykład za przepuszczenie), co często wprowadza ludzi w błąd i powoduje wypadki.

Światła hamowania a światła cofania

Ludzie bardzo często mylą światła hamowania ze światłami cofania, ponieważ oba znajdują się z tyłu pojazdu. Dlatego każdy początkujący kierowca powinien poświęcić dłuższą chwilę na utrwalenie sobie tego, że światła hamowania są aż trzy i zawsze mają barwę czerwoną, podczas gdy światło cofania zazwyczaj ma kolor biały i nie występuje w większej liczbie niż dwa osobne światła (choć najczęściej ma się do czynienia z jednym światłem umieszczonym po lewej stronie).

Światła pozycyjne i przeciwmgielne

W warunkach zmniejszonej widoczności dla zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym konieczne jest włączenie dodatkowych świateł. Są to światła przeciwmgielne, które mimo nazwy trzeba uruchomić też na przykład podczas opadów śniegu kiedy widoczność nie przekracza 50 metrów. Światła przeciwmgielne tylne są obowiązkowe, podczas gdy przednie stanowią opcjonalny dodatek. Należy też pamiętać, że w przypadku postoju w takich warunkach zamiast świateł przeciwmgielnych uruchamia się światła pozycyjne.