Żeby prowadzić ciężarówki z cyfrowymi tachografami trzeba mieć specjalną kartę, na której zamieszczone są wszelkie istotne dane. Co pewien czas należy wymieniać kartę kierowcy. Warto dowiedzieć się jak ją wyrobić i jaki jest tego koszt.
Karta kierowcy
W obecnych czasach klasyczne tarczki tachografów odchodzą powoli w niepamięć. Współczesne samochody ciężarowe o masie, która przekracza 3.5 tony, a także autobusy posiadają specjalne cyfrowe tachografy – są to kluczowe parametry dotyczące czasu pracy( postojów, odpoczynków, jazdy, a także innych prac robionych przez kierowców). Wszelkie dane zapisywane są w mikroprocesorach kart kierowców. Należy pamiętać o tym, że kierowcy, którzy nie posiadają karty kierowcy, nie będą mogli wykonywać wszelkich przewozów samochodami, które posiadają cyfrowy tachograf. Warto podkreślić, że karta kierowcy zawiera również informacje o kraju rejestracji pojazdu oraz dacie wydania i wygaśnięcia ważności tego dokumentu. Oprócz tego zawiera dane kierowcy, imię, nazwisko, data urodzenia, a także numer prawa jazdy. Ponadto służy także do elektronicznej ewidencji czasu pracy, np. przebytego dystansu bądź zmian aktywności osoby, która prowadzi dany pojazd.
Wniosek o kartę kierowcy
Karta kierowcy umożliwia identyfikację kierowcy. Trzeba pamiętać o tym, że każdy kierowca może posiadać jedynie jedną kartę. Ponadto może korzystać tylko z własnej karty. Trzeba też wspomnieć o tym, że karta kierowcy wydawana jest na okres pięciu lat, przy czym okres ten nie będzie mógł być dłuższy niż ważność prawa jazdy danego kierowcy. Jeśli przekroczy się datę ważności, to kierowca nie będzie mógł korzystać z tej karty – będzie musiał wymienić ją na nową. Należy pamiętać o tym, że wymiana karty kierowcy jest niezbędna w przypadku jej uszkodzenia, kradzieży, zgubienia lub gdy zmienione zostały dane osobowe. Koszty wymiany karty kierowcy wynosić będzie 172.20 złotych. Złożyć wniosek o wydane karty kierowcy może tylko kierowca. Jeżeli dopełni się wszelkie formalności, to można otrzymać refundację wydatku od pracodawcy. Wiele osób zastanawia się, czy można realizować przewozy bez posiadania karty kierowcy. Wyjątkiem od wymogu używania karty kierowcy jest tylko sytuacja, w której karta kierowcy została zgubiona, skradziona bądź uszkodzona. Jeśli została skradziona, to trzeba niezwłocznie poinformować odpowiednie organy ścigania. Ponadto kierowca jest zobowiązany do zgłoszenia problemów, które będą związane z kartą Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych – można to zrobić mailowo bądź faxem. Dodatkowo kierowca powinien wystąpić z wnioskiem jak najszybciej, ponieważ bez karty można jeździć jedynie przez okres piętnastu dni. Opcja wydłużenia tego okresu jest możliwa tylko wtedy, gdy czas ten był konieczny na powrót do bazy docelowej. Aby prowadzić pojazd, trzeba posiadać zaświadczenia, które PWPW S.A może wystawić na prośbę, którą zamieszczono w zgłoszeniu o kradzieży, zagubieni bądź uszkodzeniu karty kierowcy. Sam wniosek o wydanie tejże karty można złożyć w formie papierowej bądź elektronicznej. Wszelkie szczegółowe informacje powinny być zamieszczone na stronie internetowej.