wypadeksamochodowy.com.pl

wypadeksamochodowy.com.pl – motoryzacja, transport, praca

Diagnostyka motocykla
Motoryzacja

Diagnostyka motocykla w Stacji Kontroli Pojazdów – co warto wiedzieć?

Posiadacz pojazdu mechanicznego musi okresowo poddawać swój pojazd badaniu w SKP – Stacji Kontroli Pojazdów – http://www.skp.dyszkiewicz.pl/. Choć może nie wydawać się to oczywiste, to w rzeczywistości obowiązek ten dotyczy właścicieli nie tylko samochodów osobowych, ale także motocykli (jednośladów). O czym należy pamiętać, oddając motocykl do badania w Stacji Kontroli Pojazdów? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj poniższy tekst.

Co obejmuje diagnostyka motocykla w Stacji Kontroli Pojazdów? Kiedy należy zlecić wykonanie badania?

Przegląd motocykla w Stacji Kontroli Pojazdów powinien być przeprowadzony w czasie trzech lat od momentu zakupu nowego urządzenia. Następne badanie powinno zostać przeprowadzone nie później niż po dwóch latach od pierwszego badania. Każde kolejne badanie diagnostyczne trzeba wykonać w odstępach nie dłuższych niż okres jednego roku. Należy ściśle przestrzegać wymienionych terminów, ponieważ za ich nieprzestrzeganie grożą kary natury finansowej.

Zakres badania jednośladu w Stacji Kontroli Pojazdów jest dość szeroki. Po pierwsze, pracownicy odpowiedzialni za diagnostykę sprawdzają takie najbardziej ogólne informacje jak numer VIN pojazdu oraz stan tablic rejestracyjnych.

Przegląd w SKP obejmuje przede wszystkim takie istotne z punktu bezpieczeństwa kierowcy oraz innych uczestników drogi aspekty jak:

  • poprawność działania układów: kierowniczego, wydechowego,
  • sprawność pracy hamulców oraz amortyzatorów,
  • jakość oświetlenia i sygnału dźwiękowego pojazdu.
  • stan techniczny ramy motocykla,
  • zużycie opon,
  • poprawność pracy prędkościomierza.

Ponieważ elementy te wpływają na poziom bezpieczeństwa drogowego, konieczne jest skorzystanie z usług diagnostycznych wykonywanych przez doświadczonych pracowników – takich można znaleźć m.in. w Stacji Kontroli Pojazdów Dyszkiewicz.

Z pewnością wszystkich posiadaczy jednośladów zadowoli informacja, że koszt wykonania przeglądu w Stacji Kontroli Podatków nie jest znaczny, a jego wysokość została odgórnie ustalona przez ustawodawcę. Obecnie, koszt kontroli wynosi sześćdziesiąt trzy złote.

Co grozi za uchybienie obowiązkom w zakresie badania motocykla w Stacji Kontroli Pojazdów?

Jak już wiesz, poddanie jednośladu przeglądowi w Stacji Kontroli Pojazdów to nie uprawnienie, ale obligatoryjna czynność. Za niewywiązywanie się z tego obowiązku grożą sankcje przewidziane w przepisach. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, kara za nieoddanie pojazdu do terminowego przeglądu w SKP to mandat w wysokości do pięciuset złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.