wypadeksamochodowy.com.pl

motoryzacja, transport, praca

Akumulatory LifePo4 - sprawdzony sposób na tanią energię
Technologia

Akumulatory LifePo4 – sprawdzony sposób na tanią energię

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Opcja stałego i darmowego dostępu do energii elektrycznej jest niezwykle kusząca, a co najważniejsze także niesłychanie opłacalna.

Czym jest magazyn energii?

Magazyny energii to instalacje pomagające w gromadzeniu i przechowywaniu nadwyżek energetycznych, przydatne szczególnie w momencie, w którym instalacja fotowoltaiczna nie produkuje prądu. Urządzenia tego typu pozwalają na optymalne zarządzanie dostępnymi zasobami, pozwalając na dużą niezależność energetyczną. Magazyny energii najczęściej stosuje się w przypadku instalacji fotowoltaicznych typu off-grid, co oznacza, że właściciele takich rozwiązań nie przekazują nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci, tylko decydują na jej samodzielne magazynowanie.

Jak działa magazyn energii?

Głównym elementem odpowiedzialnym za poprawne funkcjonowanie magazynów energii są akumulatory. Akumulatory używane w instalacjach fotowoltaicznych to z kolei nic innego jak ogniwa wtórne, które mogą zostać poddane procesom wielokrotnego ładowania. W najczęściej spotykanych, stacjonarnych magazynach energii stosuje się akumulatory litowo-jonowe. Warto zaznaczyć, że każdy magazyn energii powinien zostać dopasowany do mocy całej instalacji. Ewentualne niedopasowania mogą doprowadzić bowiem do mało efektywnej pracy urządzeń.

Akumulatory LifePO4 – co to takiego?

Akumulatory LiFePO4 to jedne z najpopularniejszych akumulatorów  litowo-żelazowo-fosforanowych wykorzystywanych w charakterze magazynów energii. Charakteryzują się wysoką odpornością na rozładowania oraz niewielką wagą, co ma bardzo istotne znaczenie w fotowoltaice. Dzięki swym wyjątkowym cechom stanowią idealną alternatywę dla bardziej tradycyjnych rozwiązań. Eksploatacja akumulatorów LifePo4 wynosi nawet kilka tysięcy cykli ładowania i rozładowania, co dodatkowo przemawia na korzyść tego rozwiązania, potwierdzając ogromną skuteczność i niezwykłą wydajność baterii.

W tym wypadku istotną rolę odgrywa odpowiednio zbudowany system zabezpieczający, który chroni akumulator zarówno przed przeładowaniem, jak i przed nadmiernym rozładowaniem. Systemy zabezpieczające zainstalowane w akumulatorach LipePo4 chronią je również przed ładowaniem w ujemnych temperaturach oraz przed niezwykle szkodliwym przegrzaniem.

Zastosowanie akumulatorów LifePO4

Akumulatory LifePo4 mają szerokie zastosowania w przemyśle – stosuje się je między innymi do utrzymania funkcji urządzeń szpitalnych w razie awarii głównego źródła zasilania. Dodatkowo baterie tego typu coraz częściej są także wykorzystywane jako bufor w farmach wiatrowych. Akumulatory LifePo4 zaczyna się także stosować w samochodach elektrycznych najnowszej generacji, gdzie zastępują one klasyczne akumulatory kwasowo-ołowiowe. Oprócz tego baterie LifePo4 stosuje się powszechnie w różnych dziedzinach życia codziennego – akumulatory tego typu stosuje się do zasilania oświetlenia, zabawek, sprzętu do uprawiania sportów wodnych i wielu innych pojazdów oraz urządzeń.

Przechowywanie akumulatorów LifePO4

Akumulator LiFePo4, przed rozpoczęciem długotrwałego przechowywania, powinien zostać naładowany do 40-60%. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że stan baterii wynoszący od 40 do 60% powinien zostać zachowany przez cały czas trwania konserwacji. Bateria powinna być przechowywana w ciepłym i suchym miejscu – temperatura pomieszczenia, w którym składuje się baterię nie powinna spaść poniżej standardowej temperatury pokojowej. Warto zaznaczyć, że bateria, która nie nadaje się do dalszego użytku powinna zostać odpowiednio zutylizowana – w celu prawidłowego zutylizowania baterii koniecznym okaże się skontaktowanie z profesjonalną firmą.

Artykuł powstał we współpracy z https://litowe.pl/