wypadeksamochodowy.com.pl

wypadeksamochodowy.com.pl – motoryzacja, transport, praca

ile kosztuje przegląd samochodu
Motoryzacja

Ile kosztuje przegląd samochodu i co obejmuje?

Przegląd samochodu to obowiązkowe badanie techniczne, które musi przejść każdy pojazd mechaniczny dopuszczony do ruchu drogowego. Badanie to umożliwia sprawdzenie, w jakim stanie jest samochód i czy można nim bezpiecznie jeździć, a także czy wymaga on jakichś napraw.

Na czym polega badanie techniczne samochodu?

Przegląd samochodu wykonywany jest w stacji kontroli pojazdów przez wykwalifikowanego diagnostę. Podczas przeglądu sprawdzane są dysfunkcje w układzie kierowniczym i zawieszeniu auta. Sprawdzane są także hamulce oraz amortyzatory samochodu pod kątem stopnia tłumienia drgań.
W czasie badanie technicznego sprawdzana jest barwa światła oraz jak funkcjonują reflektory. Kontrolowana jest też emisja spalin i wycieki płynów eksploatacyjnych. Jeśli samochód posiada instalację gazową, wówczas sprawdzana jest jej szczelność.
Jeżeli podczas przeglądu diagnosta wykryje jakieś nieprawidłowości i usterki, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo podczas jazdy, wtedy zatrzymuje on dowód rejestracyjny pojazdu i wysyła go do wydziału komunikacji, a także wystawia dokument informujący o negatywnym wyniku badania.
Samochód bez ważnego przeglądu nie może zostać dopuszczony do ruchu, a po naprawie usterek musi ponownie przejść badanie techniczne. Kiedy podczas badanie wykryte zostaną usterki niezagrażające bezpieczeństwu podczas jazdy, wówczas diagnosta wystawia negatywną opinię i opisuje znalezione usterki, które w ciągu 14 dni kierowca musi usunąć.

Kiedy należy wykonać badanie techniczne samochodu?

Przegląd samochodu najczęściej wykonuje się co roku, ale są dwie wyjątkowe sytuacje. Pierwsza z nich jest wtedy gdy nowy samochód wyjeżdża z salonu, wówczas nie musi on przechodzić badania technicznego przez trzy lata. Po upływie tego czasu trzeba zrobić przegląd, który ważny będzie dwa lata. Po upływie tych pięciu lat przegląd samochodu należy wykonywać co roku.
Samochody zabytkowe mające żółte tablice rejestracyjne nie muszą przechodzić corocznego badania technicznego. W takim wypadku wykonuje się przegląd okresowy samochodu przed jego rejestracją.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Ceny za przeprowadzenie badania technicznego samochodu są stałe i mają taką samą wysokość w każdej stacji diagnostycznej, ponieważ określają je przepisy prawa. Ważne jest, że opłata za przegląd samochodu z gazem pobierana jest przed wjazdem auta na kanał.
Aktualna cena przeglądu samochodu wynosi 98 zł. Do tej ceny doliczyć trzeba koszty ewidencyjne wynoszące od 1 do 3 zł.
Przegląd samochodu mającego instalację gazową wymaga uiszczenia dodatkowej kwoty, ponieważ trzeba przeprowadzić badanie butli. Koszt przeglądu samochodu z instalacją gazową wynosi 162 zł.
Badanie techniczne można wykonać po terminie, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które uzależnione są czasu opóźnienia. Koszt badanie technicznego po terminie nie dłuższym niż 45 dni będzie taki sam jak wykonanie badanie w terminie. Natomiast cena badania technicznego wykonywanego po upływie 45 dni zostanie podniesiona o 50%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.