wypadeksamochodowy.com.pl

wypadeksamochodowy.com.pl – motoryzacja, transport, praca

jak rozkodować radio samochodowe
Technologie

Jak rozkodować radio samochodowe aby wygenerować kod ?

Każde radio samochodowe wmontowane w auto po roku 2000 wyposażone zostało w fabryczny kod. Miało to zapobiec utracie sprzętu przed kradzieżą. Jak się okazało w praktyce zabieg ten w rzeczywistości nie jest żadnym utrudnieniem dla potencjalnego złodzieja. Jak rozkodować radio samochodowe w razie potrzeby?

Skuteczne sposoby na rozkodowanie radia samochodowego

Dziś na rynku motoryzacyjnym istnieje kilka metod na to, aby skutecznie odzyskać utracony kod do radia w samochodzie. Pierwszą metodą, którą stosuje się do tego celu jest wizyta w profesjonalnym serwisie. Do tego zadania niezbędne jest podanie osobie uprawnionej numeru VIN auta lub numeru seryjnego umieszczonego na naklejce radia. Za wykonanie tej usługi właściciel radia samochodowego nie ponosi żadnych opłat.
Zdarza się, że dealer nie zawsze chce pomóc właścicielowi w odzyskaniu kodu, dlatego kolejnym sposobem jest wizyta u elektromechanika samochodowego, który za pomocą programu komputerowego uzyska potrzebny kod.
Może się też tak zdarzyć, że nie każde radio da się rozkodować za pomocą tych sposobów. Wtenczas zostaje inna bardziej pracochłonna opcja, która polega na odlutowaniu procesora. Po uzyskaniu kodu należy go z powrotem zalutować. Jest to nie lada wyzwanie dla elektromechanika, a rezultatem tego zabiegu może być dość słona opłata. W przyszłości, aby ustrzec się nieprzyjemności związanych z zablokowaniem radia warto zablokować funkcję żądania kodu.

Gdzie znajduje się kod radiowy?

Zanim wybierzemy się do warsztatu samochodowego lub serwisu, warto odnaleźć dokumentację samochodową. Często zdarza się, że potrzebne cyfry do rozkodowania radia są tam zapisane. Jeżeli jest to auto sprowadzone z zagranicy to kod do radia może znajdować się w briefie. Jeżeli zdarzy się, ze nie zostanie on zapisany, wówczas czeka nas wizyta w wydziale komunikacji.
Obecnie osoby kreatywne, które chcą na własną rękę wygenerować kod mogą to zrobić, dzięki specjalnym stronom internetowym. Takie serwisy bez problemu można znaleźć w internecie. Oferują one kalkulatory generujące kod po numerze seryjnym samochodu. Tego typu metoda nie zawsze jednak zdaje egzamin, bowiem w niektórych modelach radia jest to niewykonalne.
Jeśli nie da się rozkodować radia przy pomocy komputerowego programu, wtenczas należy odczytać pamięć radia za pomocą odpowiedniego programatora. Po odczytaniu pamięci zostaje zapis w postaci pliku, a to już krótka droga do odzyskania radiowego kodu.
W czasie wykonywania próby odzyskiwania kodu należy uważać, gdyż może zdarzyć się tak, że ów kalkulator może wygenerować niewłaściwe cyfry. Wpisanie błędnego kodu do dziesięciu razy będzie skutkowało tym, że na trwałe zostanie zablokowany procesor.
Podczas próby ingerencji w elektronikę samochodu należy zawsze zachować należytą ostrożność, bowiem przy braku posiadania odpowiedniego doświadczenia można dokonać więcej szkód, niż pożytku. W takiej sytuacji ewentualna naprawa zaistniałego błędu może okazać się bardzo czasochłonna oraz kosztowna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.