wypadeksamochodowy.com.pl

motoryzacja, transport, praca

Jak sprawdzić stan filtra kabinowego
Lifestyle

Jak sprawdzić stan filtra kabinowego?

Filtr kabinowy należy do tej kategorii części, które nie wpływają na osiągi samochodu, przez co jest przez wielu kierowców zupełnie pomijany. Jest to jednak duży błąd. W tym wpisie postaramy się to udowodnić prezentując funkcję, jaką filtr ten pełni w samochodzie i jak duży wpływ ma on na stan osób przebywających wewnątrz samochodu. Podpowiemy też jak sprawdzić, w jakim stanie jest filtr kabinowy w twoim samochodzie i czy należy go już wymienić.

Funkcja filtra kabinowego

Głównym zadaniem filtra kabinowego jest ochrona osób znajdujących się wewnątrz samochodu, a dokładniej ochrona zdrowia ich płuc. Filtr kabinowy filtruje bowiem powietrze, które przez kratki wentylacji wpada do wnętrza samochodu. Usuwa on z niego spaliny, pył, kurz, pyłki roślin czy nawet nieprzyjemne zapachy. Jest to kluczowe, ponieważ jakość powietrza w naszym kraju już nie jest najlepsza, a szczególnie nasila się to właśnie na drogach, gdzie porusza się mnóstwo samochodów emitujących spaliny, cząstki zużytej gumy z opon, pył ze startych klocków hamulcowych i inne zanieczyszczenia. Jeśli filtr ten nie był przez dłuższy czas wymieniany, co często ma miejsce, to jego powierzchnia pokrywa się brudem i nie jest w stanie wyłapywać już zanieczyszczeń, przez to te trafiają z ulicy prosto do wnętrza twojego samochodu.

Sprawdzanie filtra

Stan filtra kabinowego można ocenić poprzez proste wizualne oględziny, żeby to jednak zrobić, należy ten filtr po pierwsze zlokalizować. W różnych modelach samochodów filtr ten może się znajdować w różnych miejscach, ale zwykle znajduje się pod maską tuż pod szybą i jest zwykle przykryty plastikową kratką. Jeśli tam go nie znajdziesz, to sprawdź instrukcję obsługi swojego samochodu. Znajdziesz tam informację nie tylko gdzie filtr się znajduje, ale też jaki filtr poleca producent, co może się później okaszać przydatne. Kiedy już uda ci się zlokalizować filtr musisz go wizualnie ocenić i sprawdzić, czy jest czysty. Jeśli widzisz, że zmienił on poważnie kolor lub widać wyraźne zabrudzenia, to jest to jednoznaczny sygnał, że filtr ten należy wymienić na nowy.

Materiał zewnętrzny