Klimatyzacja od dawna już jest uznawana ze jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia samochodu. Prędzej kupić się takie auto, które nie będzie miało odtwarzacza płyt CD, niż takie, które będzie pozbawione klimatyzacji. Pomimo jednak tak dużej jej popularności, niewiele osób wie, jak używać klimatyzacji w samochodzie zimą. Dlaczego warto to robić, a co najważniej, jak to robić?
Dlaczego warto używać klimatyzacji zimą?
W czasie lata, gdy temperatura powietrza wynosi często nawet ponad 30 stopni Celsjusza, a wnętrze auta nagrzewa się jeszcze bardziej, klimatyzacja samochodowa chodzi właściwie przez cały czas na pełnych obrotach. Jest to wbrew pozorom dla nich bardzo zdrowe, ponieważ poszczególne elementy klimatyzacji muszą pozostawać w ruchu. Gdy układ klimatyzacji nie działa, a poszczególne jego części są bezczynne, dochodzi do ich szybkiego niszczenia się. Z tego też powodu, aby zachować klimatyzacje w odpowiedniej formie, a także właściwym stanie technicznym, koniecznie trzeba od czasu do czasu włączyć klimatyzacje, aby wszystkie jej części się poruszały, a co najważniejsze, zostały naoliwione smarem.
Oczywiście klimatyzacja w zimie to nie tylko konieczność zachowania jej właściwego stanu technicznego, lecz jak się okazuje, również bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo. Każdy kierowca z pewnością doświadczył w czasie zimy choć raz sytuacji, gdy z powodu nagromadzonej wewnątrz wilgoci, która najczęściej pochodzi po prostu z topiącego się śniegu, szyby całkowicie pokrywały się parą, co rzecz jasna zupełnie uniemożliwiało jazdę. Klimatyzacja posiada bardzo ciekawą właściwość, a mianowicie wysusza powietrze. Dzięki niej w ciągu zaledwie kilku minut można się z tak niewielkiej przestrzeni, jaką jest kabina auta, pozbyć całkowicie wilgoci, a tym samym zaparowanych szyb.
Jak często powinno się używać klimatyzacji zimą?
Bardzo zasadne jest jednak pytanie, co jaki czas powinno się włączać w czasie zimy klimatyzacje? Jak często musi być ona używana, aby nie doszło do jej uszkodzenia, a także do zaparowania szyb? Jeśli chodzi o tę ostatnią sprawę, to oczywiście powinno się z niej korzystać w miarę potrzeby. W sytacji gdy szyby nie parują, a chce się jedynie zadbać o odpowiednią formę poszczególnych elementów klimatyzacji, poleca się włączyć ją na kilka minut przynajmniej raz w tygodniu. Skutecznie zabezpieczy to ją przed zniszczeniem z powodu nieużywania.
Podsumowanie
Choć klimatyzacja to typowo letnie urządzenie, to jednak także w zimie znajdzie swoje zastosowanie. Warto o tym pamiętać, aby cieszyć się przede wszystkim bezpieczną jazdą w zimie, lecz również i wygodną oraz komfortową w czasie kolejnego lata.