wypadeksamochodowy.com.pl

wypadeksamochodowy.com.pl – motoryzacja, transport, praca

przyciemnianie szyb przepisy
Lifestyle

W jakim stopniu można przyciemnić szyby w aucie

Przepisy w Polsce dopuszczają możliwość przyciemniania szyb tylko w pewnym zakresie.

W jakim celu przyciemnia się szyby w aucie?
Jakimi metodami są przyciemniane szyby.

Przyciemniane szyby w samochodzie, wykonywało się kiedyś tylko wtedy, kiedy chcieliśmy stuningować nasze auto. Na chwilę obecną przyciemnione szyby oprócz tego, że poprawiają wygląd pojazdu, przydają się również w jego eksploatacji. Dzięki zaciemnionym szybą osoby trzecie nie mogą zobaczyć rzeczy pozostawionych przez nas w środku. Ciemniejsze szyby sprawiają, że auto wolniej się nagrzewa w słoneczne dni, natomiast zimą pozwalają na utrzymanie ciepłej temperatury. Producenci samochodów również przyciemniają szyby już w fabryce, jednak jest ono wykonane w tak słabym stopniu, że kupujący samochód nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Dopiero w chwili nałożenia folii podczas kontroli drogowej, nabywca takiego auta dowiaduje się, że złamał prawo poprzez zbyt duże przyciemnienie szyb. Na chwilę obecną istnieją dwie metody przyciemnienia szyb w aucie. Pierwsza z nich to metoda piecowa, która jest stosowana przez producentów samochodowych i polega ona na metalizowaniu szkła w piecu tlenkami tytanu. Metodę foliową wykonuje się ręcznie i polega ona na oklejaniu szyby specjalną folią.

Przyciemnianie szyb przepisy drogowe z 2020 roku.

Przepisy z 2020 roku mówią, że jeżeli chcemy przyciemnić szybę przednią oraz boczne kierowcy i pasażera, współczynnik jej przepuszczalności światła nie może być mniejszy niż 70%. Czyli oznacza to, że nie możemy więcej przyciemnić szyb niż o 30%. Bez żadnych ograniczeń możemy natomiast przyciemnić pozostałe szyby w pojeździe, tylko wtedy gdy auto posiada dwa lusterka boczne. W tym przypadku współczynnik przepuszczalności światła może spaść o 100%. Należy jednak pamiętać, podejmując decyzję o stopniu przyciemnienia szyb, przede wszystkim o bezpieczeństwie i widoczności.

Kontrola policyjna – w jaki sposób należy się zabezpieczyć?
Jeżeli chcemy uniknąć mandatu podczas kontroli drogowej, dobrze jest wozić w samochodzie zaświadczenie, jakie otrzymaliśmy od zakładu, który przyciemnił nam szyby. Gdy szyba przeszła homologację przed przyciemnieniem w niektórych przypadkach policja i tak może zabrać nam dowód rejestracyjny. Wszystkie części pojazdów związane z bezpieczeństwem muszą mieć oznaczenia potwierdzające homologację. Takimi częściami są właśnie przednie szyby i szyby przednie boczne. W momencie, gdy zdecydujemy się na przyciemnienie szyb w aucie musimy pamiętać, że zmienia ono ich właściwości.

Podsumowując ciemniejsze szyby w samochodzie są w pełni legalne, tylko wtedy gdy właściciel pojazdu nie przesadzi z ich przyciemnieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *