wypadeksamochodowy.com.pl

motoryzacja, transport, praca

jakie ciśnienie w oponach
Motoryzacja

Jakie ciśnienie w oponach jest odpowiednie?

Każdy posiadacz samochodu doskonale wie, że odpowiednie jego konserwowanie i sprawdzanie stanu technicznego jest krytycznie ważne dla bezawaryjnej pracy auta, a także dla bezpieczeństwa podróżowania nim. Jak się jednak okazuje, nie wystarczy tylko sprawdzać stan silnika, hamulców czy też zawieszenia, ponieważ oprócz tego bardzo ważne jest także to, jakie posiada się ciśnienie w oponach. Dlaczego jest to tak ważne, a także ile konkretnie powinno być powietrza w oponie, aby jazda autem była najbardziej efektywna?

Dlaczego ciśnienie w oponach jest tak ważne?

Jeśli ktoś chce zrozumieć to, jakie ciśnienie w oponach będzie najlepsze, w pierwszej kolejności trzeba się dowiedzieć, z jakiego powodu przyglądanie się temu parametrowi jest tak ważne. Innymi słowy, na co wpływa ciśnienie w oponach?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że odpowiednia ilość powietrza w oponie to bezpośrednie przełożenie na komfort i przyjemność jazdy. Jeśli będzie ono za niskie, opona nie będzie posiadała odpowiednich parametrów jazdy, przez co auto może wibrować, źle tłumić nierówności czy też może nawet powodować nieprawidłowe zachowywanie się samochodu w zakręcie. Prowadzi to oczywiście do kolejnej bardzo dużej wady złego ciśnienia w oponach, czyli znacznego spadku bezpieczeństwa jazdy takim autem. Będzie ono bowiem niestabilne i słabo przewidywalne, a także podatne na niezależne od kierowy zmiany kierunku jazdy. Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć, że jeśli będzie się miało za małe ciśnienie w oponach, będą one stawiały większy opór toczenia, przez co znacznie wzrośnie spalanie silnika.

Ile powinno wynosić ciśnienie w oponach?

Jak więc widać, pilnowanie tego, jakie się powinno mieć ciśnienie w oponach, jest naprawdę bardzo ważne. Ile więc powinno ono wynosić? Oczywiście wiele w tym wypadku zależy do samej opony, lecz również od tego, na jakim samochodzie będzie ona założona, lecz przyjmuje się, że w większości przypadków ciśnienie powinno wynosić około 2,2 bara. Jest to uniwersalna wartość, która z całą pewnością sprawdzi się doskonale w większości poruszających się po drogach pojazdów. Nie tylko zapewni odpowiednie właściwości trakcyjne, dobre spalanie czy też komfort jazdy, lecz również przyczyni się do uzyskania dobrej wytrzymałości opony.

Jak często sprawdzać ciśnienie w oponach?

Na sam koniec warto sobie jeszcze zadać pytanie, jak często powinno się kontrolować ciśnienie w oponach. Co jaki czas należy sprawdzać, ile posiada się powietrza w oponie i w razie czego go uzupełnić?
Rzecz jasna nie ma sensu robić tego codziennie, ponieważ opona tak szybko nie wytrąca obecnego w sobie powietrza. Jak szacują specjaliści, powinno się przeprowadzać taką kontrolę przynajmniej raz na miesiąc. Zagwarantuje to, że zawsze będzie się posiadało dobre ciśnienie w oponie. Rzecz jasna są sytuacje i okoliczności, kiedy powinno się to robić częściej. Przykładowo warto zwiększyć częstotliwość kontroli w zimie, ponieważ bardzo niska temperatura może powodować szybsze ulatnianie się powietrza z opon.