wypadeksamochodowy.com.pl

motoryzacja, transport, praca

gwałtowne hamowanie
Logistyka

Jak gwałtowne hamowanie działa na nasz samochód?

Nie wszystkie osoby, które posiadają auto zdają sobię z tego sprawę, że gwałtowne hamowanie prowadzi do uszkodzenia naszego samochodu. Oprócz takiego manewru inne złe zachowania kierowców również wpływają na stan naszego samochodu, dlatego warto jest zapoznać się z poniższymi informacjami.

Jak wygląda hamowanie awaryjne i zaplanowane?

Hamowanie zaplanowane jest spokojne, dlatego zapewnia ono więcej bezpieczeństwa nie tylko nam, ale i innym użytkownikom drogi. Hamując w sposób spokojny stopniowo zwiększamy nacisk na pedał hamulca, by po chwili całkowicie zwolnić zatrzymując pojazd. Awaryjne hamowanie jest to natomiast wciśnięcie pedału hamulca z całej siły przy jednoczesnym użyciu sprzęgła, jeśli nie użyjemy sprzęgła silnik zgaśnie, a nasza droga hamowania znacznie się wydłuży.

Czy hamowanie gwałtowne niszczy auto?

Taki sposób hamowania mocno wpływa na klocki hamulcowe oraz tarcze. Oprócz tego szybciej zużywają się opony. Niektóre osoby nie zwracają uwagi na progi zwalniające, po których przejeżdżają z dużą prędkością. Takie zachowanie niszczy nie tylko zawieszenie, ale i również nasz kręgosłup.

Co jeszcze może prowadzić do uszkodzeń samochodu?

Oprócz wspomnianego gwałtownego hamowania oraz szybkich przejazdów przez progi zwalniające do zachowań kierowców, które powodują uszkodzenia auta możemy zaliczyć, np. ostre ruszanie, które jest uwielbiane przez niektórych kierowców, jednak prowadzi tylko do problemów z autem. Jazda na głębokiej rezerwie zwłaszcza zimą również nie jest wskazana, ponieważ w momencie zamarzania pary wodnej małe kuleczki lodu blokują układ paliwowy. Taka jazda sprzyja, także uszkodzeniom pompy paliwowej, a w momencie, gdy doprowadzimy naszego diesla do zapowietrzenia układu wtryskowego będziemy musieli oddać go do warsztatu. Niektóre osoby nagminnie nie przejmują się zapalonymi kontrolkami w samochodzie, które sygnalizują o jakiejś nieprawidłowości.

Zatrzymanie uprawnień do kierowania pojazdem

Jeżeli funkcjonariusze policji zobaczą, że osoba prowadząca pojazd poprzez silne hamowanie, niebezpieczną jazdę czy nieodpowiednie wyprzedzanie stwarza zagrożenie na drodze mają pełne prawo zatrzymać takiej osobie uprawnienia.

Podsumowując kierowcy podczas jazdy powinni przede wszystkim trzymać swoje nerwy na wodzy oraz przestrzegać wszystkich przepisów kodeksu drogowego. Jeśli kierowcy dostosują się do tych rad ich samochody rzadziej będą odwiedzać warsztat, a sama jazda stanie się o wiele bezpieczniejsza dla wszystkich.