wypadeksamochodowy.com.pl

motoryzacja, transport, praca

hamulce
Motoryzacja

Kiedy wymienić klocki i tarcze hamulcowe?

O tym, jak ważne są sprawne hamulce samochodu, nie trzeba nikomu przypominać. Nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji, gdy układ hamulcowy zawiedzie. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o regularnej kontroli stanu klocków i tarcz hamulcowych, a w przypadku ich zużycia – wymianie na nowe.

Klocki hamulcowe i ich rola w samochodzie

Klocki hamulcowe są jednym z podstawowych elementów układu hamulcowego w samochodzie, a precyzyjniej mówiąc – są częścią hamulca tarczowego. Podczas hamowania pedałem hamulca są one  dociskane przez tłoki do tarczy. Powstaje wówczas siła, która zatrzymuje pojazd lub zmniejsza jego prędkość. Od tego niepozornego elementu zależy bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu, dlatego w sytuacji wystąpienia już pierwszych objawów zużycia, należy dokonać serwisu hamulców i wymiany klocków.

klocki hamulcowe

Tarcze hamulcowe i ich rola w samochodzie

Tarcze hamulcowe, jak sama nazwa sugeruje, to metalowe, okrągłe elementy, które obracają się, gdy koła samochodu są w ruchu. Naciśnięcie pedału hamulca powoduje, że zaciski po obu stronach tarczy aktywują się i powstaje tarcie, prowadzące do zatrzymania pojazdu. Jest to element, który w podlega intensywnej eksploatacji, dlatego bardzo ważne jest, aby wymienić je możliwie jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów zużycia.

tarcze hamulcowe

Objawy zużycia tarczy i klocków hamulcowych

Klocki i tarcze hamulcowe muszą tworzyć zgrany duet w układzie hamulcowym samochodu. Tylko wtedy mamy pewność sprawnie działającego układu hamulcowego. Nie ma podanej dokładnej liczby kilometrów czy ścisłego terminu wymiany elementów, dlatego musimy zachować czujność, aby wychwycić symptomy świadczące o zużytych klockach lub tarczach. Zazwyczaj są to:

·         pisk podczas hamowania,

·         drgania kierownicy podczas jazdy,

·         wydłużona droga hamowania.

·         odbijanie pedału hamulca.

Z czasem objawy się nasilają i są coraz wyraźniejsze, a skuteczność hamowania słabnie. Jeśli zatem cokolwiek budzi nasze wątpliwości, należy niezwłocznie udać się do serwisu, np. do warsztatu ProfiAuto.

Jak wydłużyć żywotność klocków hamulcowych?

Na szybkość zużycia klocków hamulcowych w dużej mierze wpływ ma sposób jazdy i użytkowania samochodu. Zużywają się one szybciej, gdy:

·         często jeździmy przeciążonym samochodem,

·         gwałtownie hamujemy,

·         przemieszczamy się głównie po mieście,

·         poruszamy się drogami górskimi o sporym nachyleniu,

·         rzadko hamujemy silnikiem,

·         wciskamy jednocześnie pedał hamulca i gazu.

Jak sprawdzić samodzielnie zużycie klocków hamulcowych?

zużycie klocków

Aby sprawdzić stopień zużycia klocków, nie trzeba jechać do warsztatu samochodowego. Można tego dokonać samodzielnie, aczkolwiek konieczne może być odkręcenie koła. Klocki posiadają rowek, który określa ich maksymalne zużycie. Jeżeli nie jest widoczny, to znaczy, że klocki uległy starciu i należy je wymienić.

Sprawdzając klocki w serwisie, mechanik jest w stanie określić stopień zużycia na podstawie ich grubości. Przyjmuje się, że wymiana jest wskazana przy okładzinie ciernej o grubości 1,5mm. Dawniej klocki hamulcowe wyposażone były w blaszkę, która w przypadku zużycia wystawała z powierzchni klocka i powodowała bardzo nieprzyjemny pisk. Nowsze modele samochodów są już wyposażone w czujniki zużycia klocków hamulcowych i sygnalizują potrzebę ich wymiany poprzez zapalenie się odpowiedniej kontrolki. Wszystkie elementy układów hamulcowych do pojazdów różnych marek dostępne są w sklepach motoryzacyjnych marki ProfiAuto.