wypadeksamochodowy.com.pl

motoryzacja, transport, praca

nowy czy używany samochód
Lifestyle

Lepiej wybrać nowy czy używany samochód?

Podczas kupowania samochodu kierowcę czeka naprawdę wiele pytań i zagadnień, które będzie musiał poruszyć, zanim stanie się posiadaczem wymarzonego pojazdu. Pośród jednak kwestii związanych z kolorem auta, jego silnikiem czy też oczywiście marką i modelem, pozostaje jeszcze najważniejsza sprawa, czyli to, czy ma to być samochód nowy, czy też używany. Czym charakteryzują się obie te możliwości, oraz co najważniejsze, która z nich jest lepsza?

Charakterystyka nowego samochodu

Jakie są konkretnie zalety, lecz również wady kupowania nowych samochodów? Jak się okazuje, nowe auta posiadają naprawdę olbrzymią ilość zalet, lecz nie da się ukryć, obarczone są także bardzo poważnymi wadami. Jak to wszystko przedstawia się w szczegółach?
Nowe samochody przede wszystkim są po prostu nowe. Oznacza to, że nie są zużyte, zniszczone, pełne wad, czy też różnego rodzaju niedociągnięć, których pełno jest w aucie z drugiej ręki. Kupując taki samochód, ma się pewność, że nikt wcześniej go nie używał, co najgorsze, nie używał go w nieprawidłowy sposób. Co więcej, nowe auta posiadają gwarancje, więc nie tylko są one świeże i całkowicie sprawne technicznie, lecz również mają zabezpieczenie w postaci gwarancji producenta.
Niestety nowe egzemplarze to także kilka bardzo poważnych wad. Mowa tu jest przede wszystkim o ich bardzo wysokiej cenie, która zresztą niezwykle szybko jest wytracana. Już kilkumiesięczne auto kosztuje nawet kilkanaście procent mniej, pomimo tego, że nawet nie zmienił się jego rocznik. Dodatkowo takie auto musi być serwisowane w autoryzowanym serwisie, ponieważ w innym wypadku straci gwarancje.

Charakterystyka używanego samochodu

Co konkretnie powoduje, że kupowane są samochody używane? Rzecz jasna głównym powodem takich zakupów jest ich niska cena. W zależności, czy kupuje się auto kilkuletnie, czy też kilkunastoletnie, cena może zaczynać się nawet od kilku tysięcy złotych. Co więcej, kupując używane auto, można wybrać coś z mocniejszym silnikiem, lepszym wyposażeniem czy też po prostu klasę wyżej. Używane auta są z reguły łatwiejsze oraz tańsze w serwisowaniu.
Niestety na tym się kończą zalety posiadania używanego samochodu. Zdecydowanie najważniejszą wadą jest oczywiście to, że takie auta bardzo trudno kupić w dobrym stanie. Przeważająca część rynku to modele powypadkowe, oraz o mniejszych lub większych wadach. Często do takiego stopnia auta te nie nadają się do jazdy, że nawet nie powinny być dopuszczone do ruchu drogowego, a mimo to sprzedawane są jako całkowicie sprawne samochody.

Nowy czy używany samochód?

Widząc powyższe wady oraz zalety obu rozwiązań, trudno jest zdecydować, które z nich jest lepsze. Jak jednak doskonale widać, wszystko w tym wypadku sprowadza się do posiadanego budżetu, ponieważ jeśli tylko dysponuje się odpowiednio dużą ilością gotówki, to często znacznie lepiej wybrać auto być może i nieco gorsze pod względem wyposażenia, lecz nowe, a to oznacza, że po prostu pewne. Używany pojazd kupowany jest z reguły dlatego, bo jest po prostu tańszy.