wypadeksamochodowy.com.pl

motoryzacja, transport, praca

wynajem auta
Motoryzacja

O czym należy pamiętać decydując się na wynajem auta?

W ostatnich latach wynajem samochodów w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem, w związku z czym firm świadczących tego rodzaju usługi systematycznie przybywa. Warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę decydując się na wynajem samochodu, gdyż nie wszystkie firmy oferują korzystne i opłacalne rozwiązania.

Dokładna kontrola cen

Kluczem do znalezienia najlepszej oferty wynajmu samochodu jest sprawdzenie ceny końcowej, w której poza wszystkimi kosztami wynajmu uwzględnione są również podatki i inne przewidziane umową opłaty. Kolejna kwestia, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę przy wynajmie pojazdu, jest limit kilometrów. Tu wartość może być bardzo zróżnicowana, zależna od wewnętrznych ustaleń firmy zajmującej się wynajmem pojazdów oraz ustaleń pomiędzy klientem a wynajmującym. Nigdy nie warto podejmować ostatecznej decyzji bez zapoznania się z zasadami, którymi kieruje się dana firma. To ważne, bowiem może się zdarzyć, że przekraczając limit, trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty. Podróż czasem bywa nieprzewidywalna i przez np. objazdy zaplanowana trasa może się wydłużyć, co warto mieć na uwadze, decydując się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów. Warto sprawdzić również ofertę dodatkową (usługi kierowcy, nawigację, fotelik dla dziecka itd.). Wiele firm chcąc zadowolić swoich klientów, oferuje przydatne i bardzo ciekawe dodatkowe pakiety. Należy jednak pamiętać o tym, że są one dodatkowo płatne.

Dostępne modele

Decydując się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów, warto skierować swoje kroki do firm, które oferują szeroki wybór pojazdów. To pozwoli na dobre dopasowanie samochodu do indywidualnych potrzeb. Warto pamiętać o tym, że innego pojazdu będzie potrzebowała rodzina wynajmująca go na czas wakacji, a zupełnie innego osoba, która będzie wykorzystywała go do pracy zawodowej, poruszając się po miastach, nie rzadko po różnych drogach całego kraju. Wybierając pojazd poza funkcjonalnością warto również zwrócić uwagę na zużycie paliwa – choć wiele osób o tym zapomina, to w rzeczywistości jest to istotna kwestia dla ogólnych kosztów za cały okres wynajmu pojazdu.

WAŻNE – wypożyczalnie podają jedynie dane, które uzyskali od producenta. W rzeczywistości może się okazać, że spalanie paliwa jest nawet 30% wyższe od deklarowanego.

Odbiór i zwrócenie pojazdu

Przed nawiązaniem umowy z wypożyczalnią samochodów należy dowiedzieć się, gdzie można odebrać i zwrócić samochodów. Siedziba firmy może być w zupełnie innym mieście, jednak posiadać swoje punkty odbioru i zwrotu nawet na terenie całego kraju, co bez wątpienia jest wygodnym rozwiązaniem. Samochód zawsze należy oddawać o ustalonej porze, wyznaczonego dnia. Wiele firm za opóźnienia nalicza dodatkowe koszty.