wypadeksamochodowy.com.pl

motoryzacja, transport, praca

Opony zimowe
Motoryzacja

Opony zimowe 185/60 r15 – dlaczego warto je mieć?

Koniec wakacji to czas, gdy duża grupa kierowców zastanawia się już nad przygotowaniem auta do zimy. W tym czasie sprawdzany jest akumulator, oświetlenie auta czy też to, w jakiej kondycji są wycieraczki. Oczywiście pamiętać trzeba również o tym, aby zmienić opony z letnich na zimowe. Jak się jednak okazuje, nadal dość duża część kierowców kwestionuje ten obowiązek. Jak można im to wytłumaczyć na przykładzie najbardziej klasycznej opony zimowej 185/60 r15?

Czym są opony zimowe 185/60 r15?

Podstawową sprawą, o której trzeba się na początku dowiedzieć, to czym tak właściwie są takie zimowe opony. Co dokładnie oznaczają powyższe liczby i do czego się one odnoszą?
Zaczynając od początku, oznaczenia na oponach mówią nam, jaka jest szerokość opony, jaki jest jej profil, a także, na jaki rozmiar felgi można ją założyć. Opona zimowa 185/60 r15 to jeden z częściej wykorzystywanych modeli, który z całą pewnością sprawdzi się u każdego przeciętnego kierowcy.

Najważniejsze korzyści z posiadania zimowych opon

Skoro już wiadomo, czym są opony zimowe 185/60 r15, trzeba teraz przejść dalej, czyli wytłumaczyć wszystkim zainteresowanym to, z jakiego powodu powinno się zimowe ogumienie w ogóle stosować.

Jakie są najważniejsze zalety takich opon?

Przede wszystkim o oponach zimowych trzeba wiedzieć to, że ich konstrukcja, a także użyte do produkcji materiały zostały tak zoptymalizowane, aby możliwie najefektywniej wpłynąć na prowadzenie się auta w zimowych warunkach. Co to dokładnie oznacza? Opony tego rodzaju charakteryzują się o wiele większą elastycznością niż modele letnie, dzięki czemu w większym stopniu opona przylega do podłoża. Co bardzo ważne, wysoka elastyczność zachowana jest nawet w bardzo niskich temperaturach, w których opony letnie sztywnieją.
Kolejną bardzo dużą zaletą zimówek jest znacznie większa odporność na aquaplaning. Nadmiar wody na drodze jest w czasie zimy czymś oczywistym. Rozjeżdżany przez auta śnieg zamienia się w charakterystyczne półpłynne błoto, które powoduje powstawanie zjawiska aquaplaningu. Opony zimowe są na to zabezpieczone, dzięki czemu jeździ się na nich pewniej i stabilnej.

Nie można oczywiście zapominać o tym, że opony zimowe mają specjalne lamele, które zapewniają im trakcje na wyższym poziomie. Co to daje kierowcy? Przede wszystkim w ogromnym stopniu wpływa na przyczepność, dzięki czemu samochód prowadzi się pewniej, stabilniej, a co za tym idzie, podróż nawet w najgorszych zimowych warunkach jest bezpieczniejsza. Wszystko to sprawia, że opony zimowe są po prostu obowiązkowe, a jazda bez nich będzie skrajnie nieodpowiedzialna.