wypadeksamochodowy.com.pl

motoryzacja, transport, praca

sprawdzenie oc pojazdu
Technologie

Dlaczego warto sprawdzić OC pojazdu

Zgodnie z obecnym prawem ubezpieczenie OC jest obligatoryjną polisą komunikacyjną, jednakże nie każdy kierowca dopełnia tego obowiązku. Dlatego o wiele ryzykowniejsze stają się normalne sytuacje, na przykład, gdy podczas drobnej stłuczki uczestnicy zdecydowali się porozumieć bez wzywania policji. Niestety często zdarza się, że sprawca nie był odpowiednio ubezpieczony. Z tego względu sprawdzenie OC pojazdu pomoże uniknąć tego typu sytuacji. Warto dowiedzieć się, jak to zrobić.

Kolizje drogowe a OC pojazdu/h2>
Wszelkie kolizje na drogach są przeważnie kłopotliwe. Z tego powodu nie ma sensu narażać się na o wiele większe problemy. Przed spisaniem oświadczenia ze sprawcą, rozsądnym zabiegiem będzie weryfikacja jego sytuacji ubezpieczeniowej. Mimo zapewnień kierowcy, iż posiada ważną polisę ubezpieczeniową, to warto będzie skontrolować faktyczność jego słów – trzeba jedynie sprawdzić numer rejestracyjny pojazdu.

Kiedy warto sprawdzić OC auta

Sprawdzenie OC pojazdu będzie najbardziej wskazane, gdy miała miejsca stłuczka bądź inne zdarzenie drogowe. Dobrym wyborem będzie niezwłoczne sprawdzenie tego na miejscu, używając telefonu. Trzeba tylko spisać numer rejestracyjny auta sprawcy wypadku. Nawet gdy nie będzie chciał podawać swoich danych bądź spróbuje zbiec, to należy zapamiętać numery bądź szybko zrobić zdjęcia tablicy rejestracyjnej. Należy pamiętać o tym, że nie warto ufać nawet pozornie uprzejmym kierowcom. Jeżeli na miejscu wypadku nie było policji, a sprawca wypadku nie będzie posiadał ubezpieczenia OC, to może później negować autentyczność oświadczenia, które zostało spisane na miejscu. Często zdarzają się przypadki, iż sprawcy podają fałszywe dane kontaktowe, a potem praktycznie nie można ich namierzyć.
Jeżeli kupujemy zakup używanego samochodu, to warto będzie sprawdzić ważność OC. Często jest tak, iż sprzedawcy są zobligowani do posiadania ubezpieczenia OC, które będzie potem przekazywane potencjalnemu nabywcy. Trzeba też wspomnieć o tym, iż nieuczciwy handlarze zapewniają, że auto jest objęte ochroną jeszcze przez co najmniej parę miesięcy, a po dopełnieniu wszelkich formalności okazuje się, iż jest to kłamstwem. Dlatego zawsze warto sprawdzić OC pojazdu – zwłaszcza, że można to zrobić za pomocą raptem kilku kliknięć w smarfonie.

Dlaczego warto zawsze sprawdzać OC pojazdu?

W przypadku gdy jesteśmy poszkodowani w kolizji drogowej, to możemy otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy wypadku. Niestety w przypadku gdy sprawca wypadku nie posiadał ważnego ubezpieczenia, to mogą pojawić się kłopoty. Należy pamiętać o tym, że szkody pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a winowajca wypadku będzie obciążony długiem. W przypadku, gdy uciekł z miejsca zdarzenia bądź podał fałszywe dane, wtedy UFC powinno wypłacić świadczenie jedynie za powstałe szkody osobowe, które związane są z uszczerbkiem zdrowotnym. Wszelkie koszty naprawy auta trzeba będzie pokryć z posiadania ubezpieczenia AC, bo jest bardzo niekorzystne. Warto podkreślić, że sprawdzenie OC pojazdu jest sposobne na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Sama procedura jest bardzo intuicyjna i nie powinna nikomu sprawić trudności.