Dla wielu młodych ludzi prawo jazdy jest pierwszą rzeczą, którą zdobywają wraz z osiągnięciem pełnoletności. Można powiedzieć, że od wielu lat panuje swego rodzaju moda na finansowanie kursów prawa jazdy w ramach prezentów na „osiemnastkę”. Oczywiście nie ma w tym niczego złego, ponieważ posiadanie uprawnień do prowadzenia samochodu otwiera wiele możliwości podjęcia pracy czy dojazdu na studia.
Jak zdobyć prawo jazdy?
Niemal każdego roku zmieniają się przepisy dotyczące uzyskania prawa jazdy, ale to, co jest pewne, to egzamin, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Zanim jednak kandydat na kierowcę do niego przystąpi musi zapiać się na kurs, obejmujący 30 godzin lekcji teoretycznych i tyle samo praktycznych, czyli jazdy samochodem pod okiem instruktora. Po spełnieniu tych warunków kursant może przystąpić do egzaminu państwowego.
Egzamin na prawo jazdy kategorii B
Najwięcej osób przystępuje do egzaminu pozwalającego prowadzić samochody osobowe o masie do 3,5 tony. Jak już zostało wspomniane egzamin jest złożony z części teoretycznej, trwającej około 60 minut. Aby zdać tę część i przejść do kolejnego etapu można popełnić zaledwie jeden błąd. Następnie ma miejsce część praktyczna egzaminu, który składa się z zadań na placu manewrowym i jeździe w ruchu miejskim. Dla wielu osób prowadzenie samochodu w obecności egzaminatora jest bardzo stresujące, ponieważ każdy błąd może skutkować niepowodzeniem. Manewry na placu uznawane są za dość łatwe, ponieważ każdy z nich można poprawić, ale za drugim razem należy już wykonać je prawidłowo. Oprócz tego kandydat na kierowcę musi odpowiedzieć na dwa pytania związane z budową samochodu. Każda z egzaminowanych osób, która pomyślnie przejdzie przez zadania na placu manewrowym może wyjechać na miasto. W trakcie jazdy trzeba się wykazać umiejętnością jazdy przez rondo, skrzyżowania, parkowania prostopadłego, równoległego, zawracania, omijania, wymijania, wyprzedzania, zmiany pasa ruchu, płynnej zmiany biegów, hamowania i sygnalizowania jazdy w prawo lub w lewo za pomocą kierunkowskazów. Egzaminator będzie się przyglądał zachowaniu w ruchu miejskim, dostosowaniu jazdy do panujących warunków atmosferycznych, a także temu czy kierujący potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną np w ustępowaniu pierwszeństwa. Egzamin trwa do momentu powrotu do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu drogowego. Na koniec każdy kto ubiega się o prawo jazdy otrzymuje dokument z wynikiem i informacją o popełnionych błędach oraz o poprawnie wykonanych zadaniach.
Ile czeka się na prawo jazdy?
Po zdanym egzaminie najczęściej pojawia się pytanie jak długo czeka się na wydanie prawa jazdy? Zwykle trwa do dość krótko, bo około 14 dni roboczych, ale należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma żadnego rozporządzenia, które precyzowałoby okres oczekiwania. Czasami zdarza się, że wydanie dokumentu zajmuje nawet dwa miesiące, ale są to raczej pojedyncze przypadki, mające miejsce wtedy, kiedy pojawią się jakieś nieścisłości. Każdy świeżo upieczony kierowca musi pamiętać o tym, że posiadania prawa jazdy wiąże się z wielką odpowiedzialnością za siebie i innych uczestników ruchu drogowego.