wypadeksamochodowy.com.pl

motoryzacja, transport, praca

Logistyka

Znaki drogowe – jak dobrać odpowiednie znaki wysokiej jakości?

Gdy potrzebne jest zamówienie znaków drogowych, duże znaczenie ma ich prawidłowy dobór. Na co należy zwrócić wtedy uwagę?

Dobór odpowiednich znaków drogowych oznacza nie tylko dopasowanie ich pod kątem ich zastosowania, ale również wielkości oraz jakości materiałów, z których są one wykonane. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich znaków drogowych? Doradza firma Wimed, która oferuje znaki ostrzegawcze, informacyjne, znaki nakazu iznaki zakazu dostępne na stronie wimed.pl.

Znak dopasowany do miejsca jego ustawienia

Znaki drogowe pozwalają na korzystanie z dróg publicznych oraz innych przestrzeni bezpieczniej. Muszą być one zatem odpowiednio dobrane oraz ustawione. W tym celu zastosowanie mają odpowiednie przepisy, dlatego osoba odpowiedzialna za ich dobór i umiejscowienie musi kierować się wtedy ich zapisami.

Zastosowanie ma w tym przypadku Rozporządzenie Ministra Infrastruktury 1 z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Kierując się zapisami, jakie znajdują się w podanym Rozporządzeniu, możliwe jest właściwe dobranie znaków drogowych.

Wielkość znaków drogowych ma znaczenie

Znaki drogowe, w tymznaki zakazu dostępne na stronie wimed.ploraz inne typy znaków są dostępne w różnych wielkościach do wyboru. Czym należy kierować się przy dobraniu właściwej wielkości znaków?

W tym przypadku również zastosowanie mają przepisy, które wskazują, jakiej wielkości znaki mogą być stosowane w różnych lokalizacjach. Znaki dzielone są na kilka głównych kategorii pod względem wielkości, czyli na:

  • mini
  • małe
  • średnie
  • duże
  • wielkie

Najmniejsze znaki drogowe mogą być ustawiane przy zabytkowych, wąskich uliczkach miast, gdzie są one dobrze widoczne i nie zaburzają wyglądu architektury. Z kolei znaki o największych wymiarach przeznaczone są do ustawienia przy autostradach, drogach ekspresowych, gdzie zapewniają one odpowiednią widoczność.

Ważne certyfikaty na znaki drogowe

Znaki drogowe muszą być trwałe, aby mogły służyć na lata i stale spełniać swoje cele. Potwierdzeniem jakości jest posiadanie przez znak odpowiedniej certyfikacji.

Właśnie dlategoznaki zakazu dostępne na stronie wimed.ploraz inne rodzaje znaków oferowanych przez firmę spełniają wymagania normy zharmonizowanej PN-EN 12899-1. Oznacza to, że są one wykonane z odpowiednich materiałów i odpowiednio wytrzymałe.

Firma Wimed stosuje specjalne podwójne zagięcie na obrzeżach znaków, a także są one obkładane profilem obwiedniowym, co przekłada się na ich wieloletnią trwałość. 

Odblaskowa powłoka zwiększy widoczność z daleka

Warto również zdecydować się na takie znaki drogowe, które będą dobrze widoczne. W tym celu wykorzystuje się specjalne rodzaje folii odblaskowych, które zapewniają lepszą widoczność znaków z daleka, również w gorszych warunkach oświetleniowych.

Firma Wimed wykorzystuje w swoich znakach drogowych folie odblaskowe zaliczane do kategorii 1 lub 2 od najlepszych producentów. Dzięki temu jej znaki są dobrze widoczne i poprawiają poziom bezpieczeństwa na drogach.