Kupując wymarzony samochód, zwracamy uwagę na jego markę, przebieg, silnik, a nawet kolorystykę. Jednak jest coś jeszcze, co warto sprawdzić. Zarysowania na karoserii? Nie. Chodzi o pewien niepowtarzalny numer identyfikacyjny auta, czyli VIN. Wyjaśnimy, gdzie do znaleźć i dlaczego sprawdzanie VIN jest tak bardzo ważne.
Z jakich znaków składa się VIN?
Vehicle Identification Number (nazwa w języku angielskim), zwany jest także potocznie Numerem Nadwozia. Nadaje się go każdemu pojazdowi w celu późniejszej identyfikacji. To ciąg siedemnastu cyfr oraz liter (jednak bez „O”, „”I” czy „Q”), z których każdy człon odpowiada za coś innego.
Profesjonalnie mówiąc, numer VIN składa się trzech części: WMI, VDS oraz VIS. Brzmi tajemniczo? Spokojnie, już wyjaśniamy, czego dotyczą te fragmenty. Otóż pierwszy przedstawia światowy symbol producenta (kod przydzielany przez urząd danego państwa). Drugi związany jest z danami technicznymi, a ostatni (osiem znaków) jest kodem seryjnym informującym o dacie produkcji i fabryce (miejscu montażu auta).
Sprawdzanie VIN
Jest oczywiście kilka możliwości, aby sprawdzić, jaki Numer Nadwozia ma nasz pojazd. Najlepiej kod ten zlokalizować w dowodzie rejestracyjnym. Nie jest to trudne. Wystarczy dokładnie zerknąć na pozycję z literą E.
Jeżeli jednak nie mamy pod ręką tego dokumentu, to numer VIN odszukamy też na podszybiu pojazdu po stronie kierowcy. Jest on wybity na tabliczce znamionowej. Ostatnim sposobem będzie „zbadanie” słupka bocznego. Tutaj przyczepiona jest etykieta ze wszystkimi danymi producenta
Dlaczego warto poznać VIN?
Już odpowiadamy na to pytanie. Przede wszystkim wiedząc, jaki jest Numer Nadwozia, jednocześnie poznajemy całą historię kupowanego, upatrzonego auta. W ten sposób da się zweryfikować faktyczne informacje i porównać je z tymi, które zamieścił w ogłoszeniu cwany handlarz.
Pozwoli to na uniknięcie zakupu używanego samochodu, który nagle odmówi nam posłuszeństwa. VIN wskaże wiarygodny przebieg, a także to, czy pojazd uległ wcześniej jakiemuś wypadkowi (łatwo bowiem ukryć wszelkie ślady i wgniecenia). Do tego możemy dowiedzieć się, czy na pewno nie jest kradziony.
To nie koniec zalet numeru VIN. Dzięki niemu kierowca odkryje, jakie części wewnętrzne zostały wymienione na te gorszej jakości. To z kolei sprawi, że można negocjować cenę i przekonać sprzedawcę, że auto nie jest aż tyle warte.
Podsumowując, sprawdzanie VIN nie jest czynnością skomplikowaną, więc każdy powinien tego dokonać. To przyniesie ze sobą wiele korzyści.