wypadeksamochodowy.com.pl

motoryzacja, transport, praca

spóźnienie z przeglądem
Motoryzacja

Czym grozi spóźnienie z przeglądem technicznym samochodu?

Regularne wizyty u lekarzy różnego typu, aby skonsultować nasz stan są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Powtarzane co jakiś czas badania lekarskie, pozwolą upewnić się, że nic nam nie dolega i dzięki temu możemy dalej spokojnie realizować swoje życiowe cele. Podobnie jest w przypadku samochodu. Co jakiś czas należy zabrać je na badanie techniczne pojazdu, które pomoże nam upewnić się, że nasz samochód może dalej poruszać się po drogach. Czasami jednak, tak jak wiele innych spraw, zdarza nam się zapomnieć o tej ważnej kwestii.

Przegląd techniczny- kiedy?

Data badania przeglądu technicznego waha się w zależności od wieku samochodu. Jeśli mamy do czynienia z nowym pojazdem zarejestrowanym w Polsce, to badanie należy przeprowadzić do trzech lat od daty pierwszej rejestracji. Termin kolejnego badania powinien być przeprowadzony już po dwóch latach, a kolejne, tak jak wszystkie samochód używane, regularnie co rok. Jednak z powodu braku konieczności noszenia przy sobie dowodu rejestracyjnego, zdecydowanie częściej może się zdarzyć, że zapomnimy wykonać przegląd.

Konsekwencje niedotrzymania terminu przeglądu

Mimo braku konieczności noszenia przy sobie dowodu, spóźnienie z przeglądem staje się coraz to trudniejsze. Wynika to z faktu, że stacje diagnostyczne przypominają swoim stałym klientom terminie przeprowadzenia badania komunikatem SMS. Póki co, za spóźnienie się z przeglądem nie są nałożone żadne sankcje, jednak w przypadku całkowitego pominięcia przeglądu, pojazd traktuje się jako niezdolny do ruchu. Taka jazda może grozić konsekwencjami różnego typu, zarówno pieniężnymi, jak i innymi. Za niedopełnienie obowiązku grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Jeśli natomiast funkcjonariusz stwierdzi, że pojazd jest stwarza zagrożenie, ma prawo nałożyć karę 500 złotych i nakazać odholowanie pojazdu na parking. Odholowanie odbywa się oczywiście na koszt właściciela pojazdu. Z parkingu auto należy przewieźć do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Takie ciężkie konsekwencje są spowodowane tym, że zły stan techniczny samochodów przekłada się na niebezpieczeństwo wypadków na drodze.

Ile można jeździć bez przeglądu technicznego?

W świetle prawa, pojazdu bez ważnego badania technicznego nie powinno się używać wcale. W praktyce to wygląda jednak tak, że opóźnienie terminu przeglądu powyżej 30 dni grozi powoduje podwójne koszty przeglądu. Jeśli jazda bez przeglądu trwa kilka dni, policja może ukarać jedynie mandatem, w przypadku dłuższego okresu, grozi ona odebraniem dowodu rejestracyjnego. Dokument ten można odzyskać po wykonaniu w ciągu 7 dni badania technicznego pojazdu. Jeśli będzie ono miało wynik pozytywny, to dowód można odebrać do 30 dni we właściwym wydziale komunikacji na podstawie zaświadczenia wydanego przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów.

Dlaczego przegląd techniczny jest ważny?

Konsekwencje jakie wiążą się z przegapieniem terminu badania technicznego pojazdu, powinny skłonić niejednego właściciela samochodu do pamiętania o tej ważnej dacie. Dzięki ważnemu przeglądowi, mamy pewność, że nasze auto jest bezpieczne dla nas i naszego otoczenia.