Jak postąpić w przypadku wypadku?

Oświadczenie sprawcy wypadku

Nie do każdego wypadku trzeba wzywać policję. Jeśli w wyniku stłuczki nikt nie został ranny, a sprawca przyznaje się do winy, wystarczy sporządzić stosowne oświadczenie. Dokument powinien zawierać następujące dane: imię i nazwisko kierowców i właścicieli pojazdów, dokładne miejsce i czas zdarzenia, przebieg zdarzenia, uszkodzenia pojazdów, numery rejestracyjne, numer polisy OC i nazwę Towarzystwa Ubezpieczeniowego sprawcy. Oświadczenie musi być podpisane przez obie strony. Pamiętaj, sprawdź dane z oświadczenia z dokumentami sprawcy!

Jeśli jednak nie możemy dojść do porozumienia kto zawinił, uszkodzenia pojazdów są duże i potrzebujemy specjalistycznej pomocy lub w przypadku kiedy są ranni, wezwijmy policję.

Oto kilka rad jak zachować się na miejscu wypadku drogowego, którego jesteśmy uczestnikiem bądź świadkiem:

1. Zatrzymaj samochód, zapal światła awaryjne.

Jeśli istnieje ryzyko, że sprawca zdarzenia zbiegnie z miejsca wypadku, spisz numer rejestracyjny pojazdu, markę, typ, kolor pojazdu lub zrób zdjęcie samochodu i jego kierowcy.

2. Zabezpiecz miejsce wypadku, ustaw trójkąt ostrzegawczy, wyciągnij kluczyki.

Jeśli w wypadku nie ma osób ciężko rannych lub zabitych, w miarę możliwości należy zjechać lub zepchnąć pojazdy na pobocze drogi, aby nie stanowiły dodatkowego zagrożenia. Zanim jednak zmienisz położenie pojazdu, dobrze jest obrysować jego położenie lub wykonać zdjęcia miejsca zdarzenia. Jeśli są ofiary w ludziach, nie należy przemieszczać pojazdów ani też usuwać jakichkolwiek śladów które mogą pomóc w dochodzeniu.
Na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt należy ustawić 100 metrów przed miejscem wypadku, na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym – 30 – 50 metrów. W terenie zabudowanym trójkąt należy ustawić maksymalnie do 1 metra od samochodu.

3. Oceń sytuację , udziel pomocy.

Z samochodu należy wyciągać rannych tylko w przypadku kiedy: istnieje ryzyko zapalenia się pojazdu, najechania na uszkodzony pojazd przez innego uczestnika ruchu lub też kiedy ranny wymaga reanimacji. Jeśli nie zaobserwowałeś powyższych zagrożeń, staraj się nie zmieniać pozycji poszkodowanego, zawsze należy zakładać, że nastąpił uraz kręgosłupa. Zaopatrywanie rannych rozpocznij od osób z najpoważniej wyglądającymi obrażeniami, należy jak najszybciej zatamować krwotok, usztywnić złamaną kończynę. Staraj się zapobiec pogłębieniu wstrząsu, nawiąż i utrzymaj kontakt z rannym, zadawaj mu pytania, przykryj kocem lub kurtką.

4. Zadzwoń pod 112.

Dyspozytorowi przekaż następujące informacje: swoje imię i nazwisko + numer telefonu z którego dzwonisz, rodzaj wypadku, miejsce wypadku, liczbę osób poszkodowanych oraz ich stan.

5. Pozostań na miejscu wypadku do czasu przybycia służb ratowniczych.

Możesz się przydać, posiadasz informacje o ofiarach i ich stanie zdrowia. Twoje zeznania mogą również okazać się pomocne w ustaleniu okoliczności wypadku i jego sprawcy.
Zorientuj się czy są inni świadkowie zdarzenia, spróbuj ich zatrzymać do czasu przyjazdu policji lub spisz ich dane personalne z numerem telefonu.
Jeśli widzisz wypadek z okien pojazdu, a nie masz zamiaru udzielić pomocy, nie zatrzymuj się! Zatrzymywanie się tylko po to, aby „zobaczyć co się stało” jest godne potępienia, poza tym prowadzi do tworzenia korków, utrudnia dojazd służb ratowniczych i stwarza zagrożenie powstania kolejnego wypadku.
Jeśli uczestniczyłeś w wypadku, nie lekceważ swojego stanu zdrowia. Jak tylko poczujesz się źle, niezwłocznie udaj się do lekarza. Następstwa wypadku mogą się ujawnić dopiero kilka godzin po zdarzeniu.

Autor: Magdalena Januszkiewicz, prawnik Kancelaria Radców Prawnych Joanna Smereczańska – Smulczyk EuCO i Partnerzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *