Wynajęcie auta zastępczego

Kiedy można wynająć pojazd zastępczy?

W ramach likwidacji szkody poszkodowany ma prawo wynająć na koszt ubezpieczyciela pojazd zastępczy. Zwykle firmy ubezpieczeniowe nie informują o takich uprawnieniach poszkodowanych. Koszty wynajęcia samochodu zastępczego pokrywają jedynie w przypadku, gdy poszkodowany prowadzi działalność gospodarczą. Poszkodowani nie napotykają na wiele trudności.

Zgodnie z art. 361 § 2 K.c. szkoda obejmuje rzeczywiste straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Oznacza to, że ubezpieczyciel ma obowiązek zaspokoić roszczenia poszkodowanego w celu przywrócenia jego stanu majątkowego sprzed zaistnienia szkody oraz ale nie narazić go na dodatkowe straty finansowe i moralne związane z brakiem możliwości używania sprawnego auta.

Oświadczenie dotyczące wynajmu pojazdu zastępczego

Przed wynajmem pojazdu należy złożyć w firmie ubezpieczającej sprawcę odpowiednie oświadczenie dotyczące chęci wynajmu pojazdu zastępczego. Warto pamiętać o sporządzeniu kopii oświadczenia i wyegzekwowaniu od ubezpieczyciela potwierdzenia przyjęcia oświadczenia.
W oświadczeniu możemy wskazać, że samochód jest niezbędny do wykonywania codziennych czynności (dojazdy do pracy, odwożenie dzieci do szkoły itp). Ubezpieczyciel nie będzie mógł nam wtedy zarzucić, że auto używane jest okazyjnie i wynajęcie pojazdu zastępczego jest nieuzasadnione.

Warunki zwrotu kosztów za wynajem pojazdu zastępczego

Warunkiem zwrotu kosztów jest wynajęcie auta o tej samej lub niższej klasie.
Ubezpieczyciel nie ma prawa określić maksymalnej stawki za jaką można wynająć auto, nakazać korzystania z konkretnej firmy, czy też narzucić żadnych limitów np. kilometrów, które możemy przejechać wynajętym samochodem ani limitu czasu, przez jaki mamy prawo korzystać z tego auta.
Czas korzystania z zastępczego auta powinien odpowiadać faktycznemu unieruchomieniu pojazdu.
W przypadku, gdy naprawa nie wchodzi w grę (szkoda całkowita) , ubezpieczyciel powinien zwrócić koszt wynajmu auta zastępczego za czas od wypadku do wypłaty odszkodowania.

Autor: Barbara Gawron

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *