wypadeksamochodowy.com.pl

motoryzacja, transport, praca

montaż czujników parkowania
Mechanika

Montaż czujników parkowania a wygodne cofanie

W obecnych czasach parkowanie auta nie należy do prostych czynności. Co prawda tego manewru każdy kierowca uczy się podczas kursu prawo jazdy, ale wciąż wzrastająca liczbą samochodów w kraju sprawia, że parkowanie na zatłoczonych, wąskich uliczkach jest często bardzo trudne. Aby sprostać wymaganiom motoryzacyjnym, warto zaopatrzyć się w czujniki parkowania.

Odpowiedni wybór czujników parkowania

Obecnie na rynku nie brakuje takich czujników parkowania, które są przeznaczone do samodzielnego montażu. Posiadają one bardzo szerokie zastosowanie. Można je zamontować zarówno z przodu samochodu, jak i z tyłu.
Montaż czujników parkowania jest bardzo korzystny, bowiem sygnalizują one zagrożenie nawet wtedy, gdy samochód znajduje się kilkadziesiąt centymetrów od przeszkody. Nie mniej nie należy ufać im do końca, gdyż jest to tylko urządzenie. Dość często zdarza się, ze potrafią przegapić słupek albo działają z opóźnieniem. Dzieje się tak wówczas, gdy dana przeszkoda jest w ruchu. Warto zatem zawsze zachować czujność patrząc się dookoła.

Jaki rodzaj czujnika będzie najlepszy?

Decydując się na zakup odpowiedniego czujnika nie warto kierować się tylko i wyłącznie jego ceną. Wybór warto skonsultować z zaufanym mechanikiem. Bardzo często zdarza się, że poszczególne warsztaty samochodowe współpracują z renomowanymi firmami produkującymi czujniki i posiadają dużą wiedzę w tym zakresie. Wybierając ten gadżet warto sprawdzać jego zasięg. Czujniki montowane na tył samochodu powinny mieć zasięg od 1,5 do dwóch metrów.
Gadżety te można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Nie jest to jednak dobry wybór, gdyż taki zestaw może nie spełnić stawianych oczekiwań. Za kwotę około 120 zł można kupić taki model, który wyposażony jest w diody obrazujące właścicielowi auta odległość do przeszkody. Z kolei za dwieście pięćdziesiąt złotych można zakupić zestaw z cyfrowym wyświetlaczem. W wielu sklepach każdy klient ma także do wyboru czujniki bezprzewodowe za które trzeba zapłacić w granicy osiemset złotych.
Optymalnym rozwiązaniem jest montaż po cztery czujniki na przód i tył. Z kolei zamontowanie ośmiu czujników parkowania pozwala każdemu kierowcy na bardziej precyzyjną kontrolę podczas manewrowania.

Koszty montażu czujników

W warsztatach za montaż czujników parkowania trzeba zapłacić w granicach od 100 do 300 złotych. Z kolei jeżeli skorzysta się z autoryzowanego serwisu, to cena za tę usługę może wzrosnąć do około osiemset złotych. Wszystko zależy od tego, jaki będzie stopień trudności montażu wybranego zestawu. Dobrym rozwiązaniem są czujniki bezprzewodowe, które są bardzo proste w montażu.