wypadeksamochodowy.com.pl

motoryzacja, transport, praca

samochód powypadkowy
Motoryzacja

Jak sprawdzić, czy samochód, który chcę kupić, jest powypadkowy?

Kupno używanego samochodu może przysporzyć wielu zmartwień. Jest wiele rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę. Jedną z nich jest sprawdzenie, czy wybrany przez nas samochód nie jest przypadkiem powypadkowy.

Co to znaczy samochód powypadkowy?

Wiele używanych samochodów ma swoje wady. Stan takiego pojazdu nieraz możemy ocenić na pierwszy rzut oka, ale zazwyczaj musimy wierzyć na słowo sprzedawcy. A tutaj jest już spore pole do zatajania prawdy. Jeśli samochód uległ kiedyś wypadkowi, i właściciel naprawi go, czy raczej „poprawi” w jakiś sposób, możemy nigdy nie dowiedzieć się, jakie miał awarie. Przed zakupem samochodu warto wiedzieć, co zostało w nim zrobione. Dokładniej, na co zwrócić uwagę, kupując używany samochód sprawdza Motoego.pl, gdzie znajdziesz wiele ciekawych artykułów związanych z motoryzacją. W przypadku kupna auta używanego ważna jest na pewno ilość przejechanych kilometrów, a także historia samochodu, którą możemy poznać dzięki numerowi VIN. Każdy właściciel powinien znać te cyfry, i jeśli sprzedający nie chce Ci ich z jakichś powodów podać, możesz mieć poważne wątpliwości na temat tego, czy samochód nie uległ wcześniej wypadkowi. Numer VIN to w zasadzie historia pojazdu – dzięki tym danym sprawdzisz, co działo się z nim na przestrzeni ostatnich lat choćby poprzez różnego rodzaju serwisy samochodowe.

Czy warto kupić samochód powypadkowy?

Odpowiadając sobie na pytanie, czy warto kupić samochód powypadkowy, warto zaznaczyć, że zazwyczaj im nowszy samochód, tym większa szansa na jego lepsze działanie. Zazwyczaj, bo jeśli kupisz naprawdę dobry model w rodzaju Volkswagena czy Mercedesa, który nie będzie miał na liczniku wielu kilometrów, często możesz wyjść na tym lepiej – produkowane jeszcze pod koniec lat 90 samochody były wykonywane solidniej i dużo rzadziej się psuły.
Z zasady jednak im mniej lat ma samochód, tym lepiej dla nas. W kwestii stłuczek zdania są podzielone. Jeśli auto było zarysowane, ale zostało szybko poprawione lakierem, nie powinno to stanowić problemu. Inaczej jednak wygląda sytuacja, kiedy widzimy bezpośrednio wgniecenia czy inne usterki, i możemy samodzielnie ocenić, co będzie wymagało naprawy, a inaczej, kiedy samochód na pierwszy rzut oka wygląda normalnie, ale w swojej historii ma kilka stłuczek. W takim wypadku nie wiemy, jakie naprawy zostały wykonane, i czy były zrobione poprawnie.

Na co zwrócić uwagę, kupując samochód?

Jeśli chcesz kupić samochód używany, jest kilka kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim najważniejsze są poważne usterki, czyli te związane z silnikiem i akumulatorem. Jeśli w aucie są problemy w tym zakresie, warto zastanowić się, czy zakup takiego samochodu będzie w istocie opłacalny. Przymknąć oko można natomiast na mniejsze usterki, takie jak rysy na lakierze, brak lusterek i paska klinowego czy stare wyposażenie wnętrza samochodu – takie kwestie nie powinny generować większych kosztów. Ważny jest także stan licznika, przejechane kilometry bowiem wpływają mocno na podstawowe części samochodu, jak choćby silnik.